Wczytuję dane...

Wrzody żołądka - wyrok?

Coraz więcej koni mierzy się z wrzodami żołądka. Wykrywa się je już podczas badań gastroskopowych u źrebiąt. Są to skutki udomowiania koni przez ludzi. Czy możemy ich jednak uniknąć?

Żołądek konia jest zbudowany dość specyficznie. Posiada on część dolną "zabezpieczoną" przed kwasem żołądkowym oraz górną, która już na kwas żołądkowy jest. Gdy koń je, soki żołądkowe absorbowane są przez jedzenie, w związku z czym delikatna część żołądka konia jest chroniona. Jednak, gdy jedzenia u konia w żołądku brak, może dojść do podrażnień górnej części, a potem nadżerek i wrzodów. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia żołądka.

Profilaktyka wrzodów żołądka u koni jest dość prosta. Należy zapewnić zwierzakom stały dostęp do pasz objętościowych, najlepiej siana. Maksymalna przerwa pomiędzy jedzeniem pasz objętościowych nie powinna trwać więcej niż 4 godziny, tyle właśnie czasu potrzebuje organizm konia, żeby strawić zawartość żołądka. Jest to pocieszająca informacja dla właścicieli zwierzaków, które wychodzą na piaszczyste padoki bez możliwości dołożenia siana (oczywiście jeżeli nie stoją na nich cały dzień, a kilka godzin).

Każda stajnia powinna być traktowana zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania - pilnujmy tego, ile siana dostaje nasz koń, żebyśmy później nie mieli problemów z drogim i długim leczeniem wrzodów. Przed jazdą możemy podawać naszym zwierzakom miarkę lub pół sieczki - zaabsorbuje ona kwasy żołądkowe i zapobiegnie ich rozlewaniu na delikatne części żołądka. Podobnie możemy postępować przed stresującymi sytuacjami takimi jak np. transport.

Dodatkowo, podczas wyjątkowo ciężkich dla koni okresów, możemy stosować suplementy wspomagające żołądek. Jednym z nich jest np. Ulsoothe Gel firmy Eggersmann, który zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy i sok z aloesu, dwa składniki, które w Wielkiej Brytanii zalecane są do leczenia wrzodów. Innymi naturalnymi preparatami, które stosuje się w profilaktyce wrzodów, są zioła: babka lancetowata i rumianek. Dla większej skuteczności możemy parzyć je dwa razy dziennie i dodawać do paszy przed samym karmieniem (nie wcześniej, żeby nie sfermentowały), a gdy nie mamy możliwości parzenia - sypać bezpośrednio do jedzenia po 3 duże łyżki stołowe.

Innym naturalnym wsparciem organizmu konia jest siemię lniane np. z firmy vetripharm- świetnie sprawdza się podawane na mokro w formie "gluta" razem z meszem, który także możemy zrobić sami. Wystarczy zakupić granulowaną lucernę i mieszać te dwa składniki w ilości po pół miarki, zlewać dobrze ciepłą wodą i odczekać około poł godziny.

Powinniśmy unikać też pasz z dużą ilością cukrów (skrobi też), które też podrażniają końskie żołądki. Wybierajmy pasze wysokowłókniste, one też będą działać jak bufory kwasu żołądkowego.

Profilaktyka wrzodów żołądka u koni jest dużo prostsza i tańsza, niż leczenie, które może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oszczędza też naszym końskim przyjaciołom dużo stresu i bólu. Zadajmy o to, by jak najmniej zaburzać naturalne funkcjonowanie żołądków koni, a one odwdzięcz się nam dobrą kondycją, a co za tym idzie będziemy mieli dużo większą przyjemność z jazdy.